Doporučuji Vám  dbát  následujících  rad,  jak  zacházet  se  šperky :

nenoste šperky:

  • při těžkých pracích
  • při sportu
  • v prašném prostředí a v prostředí s agresivními výpary.

 

černání šperků:

stříbrné šperky reagují na nejrůznější chemické prostředí svým zčernáním (reagují s oxidy síry - sulfidy, tzv.: ,,oxidují''). Je to přirozená vlastnost stříbra, nikoli závada. Proto vždy stříbrné šperky odkládejte při praní, mytí nádobí apod. U některých z Vás může dojít k oxidaci stříbrného šperku vlivem specifických vlastností potu a proto doporučuji šperk vždy při větší fyzické námaze odkládat. V případě, že se tomuto nevyhnete, ihned poté šperk sundejte, opláchněte vlažnou vodou a důkladně vysušte proudem teplého vzduchu.

 

šperky s kameny, perlami a skleněnými doplňky:

  • nemáčejte v horké vodě a saponátech, které nejsou přímo určeny k čištění šperků
  • odkládejte  na koupalištích a v lázních, které obsahují přírodní minerální vody (může dojít k úplnému a nenávratnému zničení šperků)
  • neodkládejte šperky do blízkosti věcí obsahujících síru a sirné sloučeniny (lepidla, guma, lepenka atd.)

 

ploché, lisované, splétané, pevné a broušené řetízky, náramky a náušnice:

  • odkládejte vždy před spánkem a při sportu - vyvarujte ostrého ohybu šperku

 

šperky  vždy :

  • ukládejte do šperkovnic k tomuto účelu určených nebo do krabiček. Krabičky slouží k trvalému ukládání šperků. Při dlouhodobém odložení šperku Vám doporučujeme ho navíc uložit nejlépe do celofánového sáčku, aby nedošlo k jeho oxidaci. Sáček z PVC nedoporučujeme, protože obsahuje určité množství chlóru, a tento může především u stříbrných šperků zapříčinit jejich zažloutnutí.
  • čistěte jen prostředky k tomuto účelu určenými (vata, hadříky, čistič stříbra atd.), po vyčištění je opláchněte proudem vody max. 50 C teplé a následně dokonale vysušte proudem horkého vzduchu (fénem).

 

mějte na paměti, že stříbro je relativně měkký tvárný kov, a proto je třeba se stříbrnými šperky zacházet opatrně, aby nedocházelo k deformacím, zejména u drobných šperků. Tyto byť drobné deformace potom mají vážné dopady na strukturu celého šperku nebo na uchycení kamenů, které můžou vypadávat.

 

nechávejte pravidelně svůj šperk kontrolovat u odborníků.

Jak pečovat o svůj šperk

V této kategorii nejsou žádné produkty.